YAŞAM

Balda Şifa Bulma Zamanı


Kimine göre doğal enerji kaynağı, kimine göre doğanın bir mucizesi. Balla ilgili merak ettiklerinizi Balparmak Pazarlama Direktörü Dr. Pınar Nokay’la konuştuk.
Canan Demiray
canan@gezgorkesfet.com / Instagram @gezginsef


Balı seviyoruz ve özellikle kahvaltı soframızdan eksik etmiyoruz ama bunun ötesinde konuşulan bir konu var, Apiterapi. Bize biraz anlatabilir misiniz?

Apiterapi; bal, arı poleni, arısütü, propolis, balmumu, arı zehiri gibi arı ürünlerinin sağlığın korunması, hastalıkların önlenmesi ve tedavisi amacıyla kullanılmasına deniyor. Latince “arı” anlamına gelen “api” ile tedavi anlamına gelen “terapi” kelimelerinin birleşiminden oluşuyor.

Geleneksel tedavi uygulamalarında arı ürünleri binlerce yıldır biliniyor ve kullanılıyor. Ancak istenen faydanın sağlanabilmesi için önerimiz, kaynağı belli, kaliteli ve doğru koşullarda saklanan arı ürünlerini kullanılması.

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın da hak ettiği önemi vererek geleneksel ve tamamlayıcı tıbbi uygulamalar arasına aldığı apiterapi, Balparmak için de ayrı bir yere sahip. Bildiğiniz gibi, doğal ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları günümüzde yükselen trend. Biz de apiterapi ürünlerini yıllardır farklı ihtiyaç, beklenti ve taleplere göre farklı karışımlarla hazırlayarak tüketicilerimize ulaştırıyoruz. Son olarak, bu ürünleri doğal şifalı bitkilerle zenginleştirerek Apitera Serimizi tüketicilerimizle buluşturduk. Günlük yaşam tempomuzda gerek bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, yorgunlukla, stresle başa çıkabilmek gerekse hatırlamamız gereken onca şey için hafızamızı zinde tutmak ve desteklemek için bazı takviyelere ihtiyacımız oluyor. Apitera Serisi de bu ihtiyaçlarımıza cevap olacak.

Merak ettiğim bir konu iyi bal. Nasıl anlaşılır? Rengi, kokusu gibi tüketicilerin karşılaştırabilmek için kullanabilecekleri bir şey var mı? Doğal ürün ararken neye dikkat etmeli?

Arılar tam yirmi milyon yıldır bal üretiyor ve ürettiği bal, içerdiği zengin bileşenlerden dolayı bir şifa kaynağı olarak tanımlanıyor. Ancak sektörde tüketiciyi aldatmaya yönelik çok farklı uygulamalar yapılıyor ve doğal ve sağlıklı olmayan bal benzeri ürünler pazara sunuluyor. İster petek, ister süzme olsun, gerçek balı sahtesinden ayırmak, uzmanlar için bile son derece zordur. Tadarak, koklayarak ya da renginden balın gerçek bal olup olmadığını anlamanız imkansızdır. En doğru, sağlıklı ve emin yol, laboratuvar analizidir. İleri teknoloji ile donatılmış laboratuvarlarda, deneyimli uzmanlarca yapılacak analizler, gerçek balın sahtesinden kuşkuya yer vermeyecek biçimde ayırt edilmesini sağlar.

Ülkemizde sadece TÜBİTAK, Ege Üniversitesi ve Balparmak Araştırma ve Kalite Kontrol Laboratuvarlarında bu tür ayrıntılı analizler yapılabiliyor. Dünyanın en mucizevi besini olan balın doğallığını ve saflığını korumak ve onu kaliteli yaşamın vazgeçilmez bir unsuru haline getirmek böylece balın değerini hak ettiği en yüksek düzeye çıkarmak bizim en önemli misyonumuz. Bu çerçevede, kovandan sofraya kadar olan tüm süreçte ürünlerin sürdürülebilirliğini ve izlenebilir kalitesini en az 92 parametrede yaptığımız analizlerle güvence altına alıyoruz.


Zencefil, tarçın, zerdeçal.. Hepsi birbirinden şifalı

Balı tek tüketmenin yanında hangi şifalı bitkilerle yan yana getirebiliriz?

Sizin de dediğiniz gibi, bitkilerin farklı farklı fonksiyonel özellikleri mevcut. Biz de aynı sorudan yola çıkarak, arı ürünleriyle tedavi anlamına gelen apiterapi ve bitkilerle tedavi anlamına gelen fitoterapi uygulamalarını, Apitera ürün serimizde buluşturduk.

Ar-Ge aşamasında büyük bir titizlikle seçtiğimiz hammaddelerle yaptığımız denemeler sonucu tüketicilerimizin ihtiyaç ve taleplerine yönelik ürün içeriklerini belirledik.

Yaptığımız kapsamlı bir ankete göre çalışan ve her yaş kesiminden katılımcıların yüzde 40’ı kendini hep yorgun hissediyor. Yüzde 75’i her gün bir şeyi unuttuğunu söylerken katılımcıların yarısı ise mevsim geçişlerinde mutlaka hasta olduğunu belirtiyor. Bu tablodan da hareketle bağışıklık sistemini ve hafızayı güçlendirecek, zindelik verecek desteklere odaklandık. Apitera Serimiz de bu yaklaşımımızın bir yansıması.

Bitkilerin, arıların mucize salgısı propolisin ve balın şifa veren özelliklerini içeren Apitera Serisi’nden ApiteraZen, içeriğindeki propolis, zencefil, tarçın, karanfil, karabiber, limon ve bal ile bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı oluyor. ApiteraUp ise içeriğindeki kırmızı ginseng, guarana, zencefil, bal ve propolis ile günlük tempo içerisinde zinde kalmanıza yardımcı oluyor. Serinin üçüncü üyesi ApiteraMind da ginkgo, zerdeçal, biberiye, yaban mersini, bal ve propolis içeriği ile her şeyin çok hızlı geliştiği bilgi çağında hatırlamaya ve hafızayı güçlendirmeye destek oluyor.


Bu ürünler önceliğimiz minikler için nasıl kullanılabilir?

Ebeveynler çocuklarının sağlıklı gelişimi için gün geçtikçe daha fazla doğal destek ürünlerine yöneliyor. Doğanın bize sunduğu mucizeler arasında yer alan; bal, arı sütü ve propolis çocukların bağışıklık sistemleri ve sağlıklı gelişimi için eşsiz birer doğal destek. Özellikle de kış mevsimini yaşadığımız şu günlerde çocuklara özel hazırladığımız Apitera Kids, hastalıklara karşı kalkan görevi görecek en iyi doğal besin takviyelerinden biri.
Maksimum fayda için 3-7 yaş aralığındaki çocukların düzenli olarak günde 1 çay kaşığı tüketmesi yeterli.


Mucizevi Propolis
Arıların mucizevi salgısı propolis, arılar tarafından bitkilerin yaprak, dal ve tomurcuklarından toplanır. Yağ asitleri, uçucu yağlar, fenolik bileşikler, polen, vitamin ve minerallerden oluşan zengin içeriğiyle vücut için son derece yararlıdır. Balparmak Apitera Serisi propolis de içeriyor.


Markanın reklam yüzü Ayşe Tolga, aromaterapist kimliği ile sağlıklı ve iyi yaşam tüyolarını paylaşıyor. Tolga: “Günlük yaşam tempomuzda gerek bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, yorgunlukla, stresle başa çıkabilmek gerekse hatırlamamız gereken onca şey için hafızamızı zinde tutmak ve desteklemek için bazı takviyelere ihtiyacımız oluyor. Bal ve arıların mucizevi salgısı propolisin şifalı bitkilerle güç birliği yaptığı bu özel karışımlar, doğal ve sağlıklı yaşamı benimseyen ve hayat koşuşturmasında sağlığını ihmal etmeyen herkesin hayatını kolaylaştıracak.”

Paylaş